Canlı Destek

İstatistikler

  • Toplam Üye81.211
  • Online Üye9
  • Online Ziyaretçi25
  • Bugün Ziyaretçi3.435

Canlı Destek Saatleri

Hafta İçi 13:00 - 24:00
Cumartesi 13:00 - 22:00
Pazar 13:00 - 22:00

Hürriyet Bumerang Ödülleri 2013 En Bilge Forum MaxiGame

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  • 4.8086$ USD
  • 5.6025€ EURO

ÜYEGİRİŞİ

Kredi Kartıyla Kredi Yükle

Banka Havale / EFT ve ATM Kartsız İşlem ile Ödeme

Cep TL İle Ödeme

Haberler » Mobil Ödeme ''Çekilişe Katılma'' Adı Altında Yapılan Dolandırıcılık


Merhabalar,

Son zamanlarda sıkça meydana gelen bu durum özellikle insanların bilinçsizliği ve dikkatsizliği nedeni ile iyice içinden çıkılamaz karmaşık bir hâl almaya başladı. 

Dolandırıcılar bir şekilde hackledikleri veya ele geçirdikleri sosyal medya hesapları üzerinden (Ağırlıklı olarak Facebook) kişinin listesindeki arkadaşlara mesaj atıp arkadaşı gibi davranarak öncelikle numaranı kaybettimrehberim silindi gibi bir bahane ile kişinin telefon numarasını alıyorlar. Ardından mobil ödeme hizmeti veren herhangi bir siteye girip o şahsın numarasını girerek mobil ödeme işlemi başlatıyorlar. İşlem başladığında numara sahibine bir mesaj gidiyor ve mobil ödeme işlemini tamamlamak için mesaja "EVET" yazarak cevaplanması isteniyor. Tam bu aşamada dolandırıcılar yine kişi ile sosyal medya hesabı üzerinden iletişime geçip "Arkadaşım x firmasının çekişi var x ödülleri veriyorlar ben katıldım sen de katıl, birazdan sana bir mesaj gelecek ona EVET yaz cevapla böylelikle çekilişe katılmış olacaksın" diyorlar. Ve genelde kişi gelen mesajı okumadan direk EVET yazarak onay veriyor ve mobil işlemi tamamlanmış oluyor. Daha sonra dolandırıcı mobil ödeme ile yüklediği bakiyeyi çeşitli oyunlarda e-pin kodu alarak kullanıyor.

Dolandırılan şahıs olayın çok sonradan ta ki faturası gelene kadar farkına varıyor ama iş çoktan işten geçmiş oluyor. Kimi durumlarda SMS bizim sitemizden gittiği için bizim dolandırıcı olduğumuz düşünülmekte veya dolandırıcılar ile ortak olduğumuzu söyleyen şahıslar var. Ne yazık ki insanlar kendi hata ve ihmalkarlıklarını bir türlü kabullenemeyip her zaman suçu en kolay atabileceği kişilere atıyorlar ancak böyle davranmak mevcut sorunları çözmez. 

Mobil ödeme sistemi yüzbinlerce hatta milyonlarca sitede resmi ve yasal olarak tıpkı kredi kartı ödemesi, banka havalesi ile ödeme yöntemleri gibi bir ödeme yöntemidir. Bu yöntem sitemizden alışveriş yapacak müşterilerimize de yasal ve resmi olarak sunulan bir ödeme yöntemidir. Tabi ki para akışının olduğu her yerde olduğu gibi bu sistemi de suistimal edip insanları dolandırmaya çalışan art niyetli şahıslar olacaktır. Başkalarının artniyetli davranıp sizi kandırmaları ve sizin dikkat etmemeniz bizim müşterilerimize hizmet olsun diye resmi ve yasal olarak sunduğumuz bir ödeme yöntemi sebebi ile dolandırıcı veya işbirlikçi yapmaz. Eğer bir hata yaptıysanız öncekle hatanızı kabullenmeli ardından hatanın kaynağı ve sizi gerçekten kandıran kişilere karşı yasal haklarınızı kullanmanız gerekir. Konu ile hiç bir ilgisi olmayan bizleri suçlarsanız bu ancak size daha fazla zaman kaybı olacak geri dönecek ve sonucunda hiç birşeyi çözememiş olacaksınız. 

Aslında bu sorunun çözümü basit, bir yakınız veya arkadaşınızın hesabı hacklense ve birisi arkadaşınızmış gibi size yazsa bile bunu farketmeseniz bile sorun değil, insanlık hali bu herkesin başına gelebilecek birşeydir ancak şu konuda dikkatli olunması gerekir: Size SMS geliyor ve "X Sitesinde X TL bakiye almak için bu mesaja EVET yazarak cevaplayınız" diye açık bir şekilde bilgi veriliyor size. Lütfen mesajları okuyunuz ve işlemi siz başlatmadıysanız kesinlikle onay vermeyiniz. Sizler işleme onay verdikten sonra bu işlemin geri dönüşümü olmayacaktır. Bu aşamadan sonra tek yapabileceğiniz şey savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmak olacaktır ancak bu da çok çetrefilli ve uzun zaman alacak bir süreçtir.

Son olarak sosyal medya üzerinde bu tür ciddi konuların konuşulması, onay verilmesi ve bilgilerinizin paylaşılması son derece riskli bir olaydır. Lütfen sosyal medya üzerindeki yazışmalardan yola çıkarak hiç bir işlem yapamayınız. Karşınızdaki kişi en yakınınız aile bireyiniz dahi olsa sırf sosyal medya yazışmaları üzerinden hareket etmeyin, öncelikle o kişi ile yüzyüze veya telefon üzerinden bir görüşme gerçekleştirerek mutlaka teyit alınız aksi takdirde bu tür mağduriyetler giderek artmaya devam edecektir ne yazık ki. 

Bilginize sunarız.

Saygılarımızla. 

  • E. Tarihi : 15.02.2018 17:05
  • Okunma : 2.086
  • Ekleyen : Yönetici