Destek Sistemi

İstatistikler

  • Toplam Üye88.704
  • Online Üye2
  • Online Ziyaretçi34
  • Bugün Ziyaretçi3

Destek Saatleri

Hafta İçi 13:00 - 24:00
Cumartesi 13:00 - 22:00
Pazar 13:00 - 22:00

Hürriyet Bumerang Ödülleri 2013 En Bilge Forum MaxiGame

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  • 5.3353$ USD
  • 6.0681€ EURO

ÜYEGİRİŞİ

Kredi Kartıyla Kredi Yükle

Banka Havale / EFT ve ATM Kartsız İşlem ile Ödeme

Cep TL İle Ödeme

Haberler » Mobil Ödeme Sistemi Suistimali Hakkında Bilgilendirme

Merhabalar,

Mobil Ödeme sistemi tıpkı kredi kartı ile ödeme, banka hesabına para transferi gibi binlerce firma ve site tarafından kullanılan hızlı, pratik ve yasal bir ödeme yöntemidir. Firmamız da bu ödeme yöntemini müşterilerine alternatif ve kolaylık sağlamak için yasal ve resmi şekilde sunmaktadır. Mobil ödeme hizmeti için firmalar operatörlerle görüşürler sözleşme imzalayıp anlaşırlar. Tüm sözleşmeler yasal ve resmidir. Sözleşmeler imzalandıktan sonra operatörler bir API dökümanı (Köprü bağlantısı) veriler ve o döküman ile sitemiz ile operatörler arasında bir bağlantı / köprü kurulur. Sitemizden numara girilip mobil ödeme işlemi başlatıldığında bu istek bu köprü aracılığa ile otomatikmen operatöre iletilir ve operatör size otomatikmen bir SMS gönderir. Bu SMS'e Evet yazıp onay verdiğinizde operatör ödemeye onay verir ve ödeme işlemi başlatan kişinin sitedeki hesabına otomatikmen geçer. Yani bu süreçler tamamen otomatik gerçekleşmekte SMS'leri biz değil operatörler göndermekte ve arada bizim herhangi bir müdahale edebilme olanağımız bulunmamaktadır. 

Para akışının olduğu her yerde art niyetli kişilerin olduğu gözardı edilemeyecek bir gerçektir. Bu sistemi iznimiz olmadan, bilgi ve irademiz dışında suistimal etmeye çalışan bir takım kötü niyetli kişiler/dolandırıcılar türemiştir. 

Bu kişiler kimi zaman Facebook veya diğer sosyal ağlar üzerinden bazı hesapları ele geçirerek kişinin listesinde bulunan kişilere onun yakınıymış gibi mesaj gönderip telefonuna bir mesaj geleceğini bu mesaja "EVET" yazıp cevaplarsa bir çeşit kampanyaya katılıp hediye kazanacağı şeklinde konuşmalar ile kandırarak mobil ödeme işlemi başlatıp kişi onay verdikten sonra onaylanan bu ödemeyi anında ürün alarak harcamaktadırlar. Kimi zaman ise bazı siteler "MOBİL ÖDEME BOZDURMA" adı altında kendilerine gelen kullanıcılara mobil ödeme yaptıkları takdirde kendilerine nakit para transfer edecekleri beyanında bulunup işlem tamamlandıktan sonra ortadan kaybolarak yine bu ödemeyi harcayıp ortadan kaybolmaktadırlar.

Bu olaylar tamamen bizim bilgimiz ve iznimiz dışında gelişmektedir. Bu işlemler dolandırılan kişiler ile dolandırılan kişiler arasında gerçekleşirken bizim bundan hiç bir şekilde haberimiz olmamaktadır. Sitemize üye olan herkes mobil ödeme hizmetini kullanma hakkına sahiptir. Bizim olduğumuz yerden siz veya dolandırıcılar arasında ne gibi bir konuşma veya anlaşma geçtiğini görebilme ve bilebilme imkanımız bulunmaktadır. Sitemiz üzerinden gerçekleşen mobil ödemelerde önceden önlem almak gibi bir imkanımız bulunmamaktadır, çünkü kimin dolandırıcı olup olmadığını ıspatlayan veya gösteren bir mekanizma veya sistem bulunmamaktadır. 

Sistemimize birçok güvenlik önlemi entegre edip işlem kısıtlamaları koyduğumuz halde bu olayların önüne geçememekteyiz. Çünkü sorunun kaynağı biz değiliz. Sorun tamamen insanların bilinçsizliği ve dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Buna rağmen biz mecbur olmamamaıza karşın elimizden gelen bütün önlemleri alıyoruz fakat insanlar bilinçli davranmadığı sürece bizim alacağımız bütün önlemler boşa gitmektedir. Tesbit ettiğimiz kişilerin hesaplarını bloke edip sistem dışına atıyoruz ancak kişi ödeme hesabına geçer geçmez anında harcadığı için bu işlem pek de bir fark yaratmamakla birlikte yeni bir hesap açarak işlemlerine devam etmektedirler.

Sitemizde aldığımız önlemler dışında elimizde bulunan bilgiler ışığında bu kişiler hakkında yasal mercilere başvurarak ismimizi ve sistemimizi kötü yönde kullanıp suistimal ettikleri ve insanları dolandırdıkları sebebi ile onlarca dava açtık ve süreçleri yakın bir şekilde takip ediyoruz. 

Çoğu zaman dolandırılan kişiler kendilerine gelen mesajda "MaxiGame" yazdığı için bu olaylara ortak olduğumuzu düşünmekte ve bizi suçlayıp hakaret, küfür ve tehditler etmektedirler. Bizim bu kişiler ile hiç bir ilgimiz yoktur ve sizin kadar hatta sizden daha fazla biz de bu durum karşısında mağdur olmaktayız. Bu durum itibarımızı zedeleyip müşteri kaybına sebep olmakla birlikte maruz kaldığımız hakaret ve tehditler ayrıca bizi psikolojikmen zarara uğratmakta ve ayrı bir iş yükü oluşturarak hizmet kalitemizin aksamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple dolandırıcılar hakkında başlattığımız yasal süreçlerin aynısını bize hakaret, küfür ve tehdit eden bu dolandırılan kişilere karşı da açacağımızı ve açtığımızı bilmenizi isteriz. Kimsenin bizi bu şekilde suçlayıp, küfür ve hakaretler ederek tehditler savurmaya hakkı bulunmamaktadır. Nasıl ki bu dolandırıcılar ile muhattap olurken gelip bize sormadıysanız iş işten geçtikten sonra da gelip bize bu şekilde muamele etmeye hakkınız yoktur, bu konuda firma avukatımız hem dolandırıcılara hem de size karşı gerekli yasal süreçleri başlatıp sonuna kadar takip edecektir

Firmamız 2006 senesinden beridir yaklaşık 12 senedir aralıksız hizmet vermekte ve bütün yasalara uyarak gelişip yoluna devam etmektedir. Bizim gibi köklü bir firmanın dolandırıcıların yapacağı alışverişlerden gelecek 3-5 kuruşa ihtiyacı yoktur. Hiç bir firma itibarını bu şekilde zedelemez ve zedelemek istemez bu mantık dışı bir durumdur. Eğer dolandırıcılar ile bir iş birliğimiz söz konusu olsa bunu 12 yıllık bir firma üzerinden ve kendi ismimizi kullanarak yapmak yerine paravan bir firma üzerinden farklı bir firmanın ismini kullanarak yapar ve sizi hedeften saptırıp başkalarına yönlendirirdik, sonra da ortadan kaybolurduk. Aynen sizi dolandıran kişilerin sizi hedeften saptırıp bize yönlendirdikleri gibi. Etrafınıza bir bakın ortadan kaybolan kim ise muhattabınız ve yasal süreci başlatmanız gereken kişi o kaçan kişidir. Kaçan kişi suçludur. Biz bir yere kaçmıyoruz 12 yıldır burada olduğumuz gibi daha uzun yıllar burada olmaya devam edeceğiz. Lütfen biraz mantıklı düşünüp hareket ediniz. 

Bazı durumlarda dolandırılan kişiler bizden bu kendilerini dolandıran bu kişilerin sistemdeki bilgilerini istemektedirler. TCK 134, 135, 136. ve 137. Maddeleri gereği hiç bir site veya kurum elinde bulunan bilgileri hiç bir sebeple 3. taraflar ile paylaşamaz. Paylaşması durumunda suç işlemiş sayılır ve kanunlar ile cezalandırılır. O nedenle bizim bu bilgileri sizinle paylaşmamızın mümkünatı bulunmamaktadır ki zaten sizin bu bilgilere ihtiyacınız yoktur. Size en yakın Emniyet Müdürlüğüne veya Savcılığa gidip başınıza gelenleri anlatıp suç duyurusunda bulunduğunuz takdirde bu merciler bizimle iletişime geçerek gerekli bilgileri yasal bir yoldan alarak gerekeni yapacaklardır. Ayrıca bu kişiler sisteme kayıt olurken sahte isim, mail ve iletişim bilgileri kullanmaktadırlar bu bilgiler ile sizin kendi başınıza birşey yapabilmeniz zaten mümkün ve söz konusu değildir, lütfen bu tür gereksiz teklif ve isteklerde bulunup kanunları çiğnememizi istemeyiniz bunu yapmamız mümkün değildir bırakın resmi merciler gerekli işlemleri resmi ve doğru bir şekilde yapsınlar. 

Son olarak bazı dolandırılan kişiler yapılan ödemelerin iptal ve iadelerini istemektedirler. Bu kişiler ödeme onaylanır onaylanmaz harcadıkları ve ürün aldıkları için ödeme iptal veya iade etme imkanımız maalesef bulunmamaktadır. Bu aşamada yapmanız gereken en doğru şey direkmen size en yakın Emniyete veya Savcılığa giderek başınıza gelenleri anlatarak suç duyurusunda bulunmanız olacaktır. Bu işlemi yapmadan gelip bizi suçlayıp küfür ve hakaretler ederseniz hiç birşeyi çözümleyemez tam aksine herşeyi daha zor bir duruma sokarsınız. Bu şekilde yapacağınız davranışlar sizi dolandıran kişilere ellerini kollarını sallayarak başka kişileri de dolandırma imkanı verecektir, çünkü siz bizimle zamanınızı harcayıp asıl sizi dolandıran kişileri serbest bırakıp buna imkan ve olanak sağlıyorsunuz. Ayrıca bize karşı yaptığınız suçlamalar, hakaret ve tehditler sebebi ile TCK 106/1 ve TCK 125-131 Maddelerine dayanarak firmamız tarafından size karşı bir dava açılır ve tazminata mahkum edilme veya hapis cezasına kadar gidebilecek cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Bilginize sunarız. 

Saygılarımızla. 

  • E. Tarihi : 15.02.2018 17:05
  • Okunma : 4.000
  • Ekleyen : Yönetici